Wieprzowina jest smacznym i popularnym mięsem w Polsce. To bardzo wartościowy surowiec, mający szerokie możliwości zastosowania. Wieprzowina jest podatna na wiele metod obróbki – można ją smażyć, dusić, gotować i piec. Polscy producenci wieprzowiny dbają o to, aby na nasze stoły trafiało mięso wysokiej jakości, o jasnoróżowym kolorze i niskiej zawartości tłuszczu.
Mięso wieprzowe jest cenne dla naszego zdrowia dzięki swoim wartościom odżywczym. Przede wszystkim jest ono źródłem pełnowartościowego białka i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy.
Ponadto, wieprzowina bogata jest w żelazo oraz witaminy: B6, B12, PP, A i D. Ze względu na wartości odżywcze nie powinniśmy eliminować wieprzowiny z naszej kuchni, a zadbać o najwyższą jakość tego produktu i odpowiednie przygotowanie.
Od lat Polska słynie w Europie z umiejętności przyrządzania znakomitych wyrobów mięsnych bazujących na wysokiej jakości mięsie wieprzowym lokalnego pochodzenia.
Świnia to jedno z najdłużej hodowanych zwierząt w historii. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że na naszych terenach spotykano ją już za czasów Słowian. W Średniowieczu wieprzowina była spożywana od święta, z czasem zyskując na popularności, trafiała na dworskie stoły władców i czeladników w postaci szynek, kiełbasy i słoniny.
Dawniej, spożycie wieprzowiny w naszym kraju było praktykowane głównie podczas Wielkanocy. Jako naród, zapełnialiśmy książki kucharskie rozmaitymi przepisami z mięsem wieprzowym. W dzisiejszych czasach nasze wielkanocne stoły są już bogatsze i pełne rozmaitych rozwiązań kulinarnych.
Produkty z wieprzowiny są ważnym elementem świątecznego śniadania, ale są równie istotne przy uroczystym obiedzie. Pieczony schab ze śliwką, polędwiczka w grzybowym sosie czy duszona karkówka to obok tradycyjnego schabowego uwielbiane przysmaki z mięsa wieprzowego.
Dowiedz się więcej o regionalnym wieprzowym przysmaku z wielkopolski. Poznaj jego historię, walory i pomysły na jej przygotowanie. Nie tylko od święta!
Przejdź do strony:
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Polski Inkubator Rzemiosła, edycja 2022.
Działamy od 750 lat, jesteśmy najstarszym cechem tej branży w Polsce i nieprzerwanie pozostajemy wierny tradycji.
Ogólnopolski Cech
Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy
Al. Niepodległości 2, 61-874 Poznań
NIP: 778-103-7271
Nr konta:
62 1020 4027 0000 1402 0735 7926
Organizujemy projekty społeczne na terenie całej Polski. Uświadamiamy konsumentów o pozytywnych wartościach, które niesie dieta z uwzględnieniem mięsa wysokiej jakości. Opieramy się na wiedzy eksperckiej specjalistów z dziedziny technologii żywienia. Dowiedz się więcej: